Stomatologia

Co to jest entodoncja?

Entodoncja – zabiegi leczenia kanałowego są rutynowo przeprowadzane w każdej praktyce stomatologicznej. Wszyscy lekarze dentyści wiedzą, ile trudu kosztowało zdobycie umiejętności potrzebnych do wykonania takiego leczenia. Mimo to zdarza się, że nawet doświadczony endodonta spotyka na swej drodze ząb będący wyzwaniem.

Na czym polega entodoncja?

Znaczenie właściwie przeprowadzonego leczenia kanałowego nie musi być przekonane. Często tak traktowane zęby są filarami do prac protetycznych, więc utrata zęba wiąże się z utratą wszelkiej pracy protetycznej. Wypełnienie kanałów korzeniowych i zapewnienie odpowiednich zębów po leczeniu kanałowym (na przykład nakładka lub korona) ma stworzyć barierę, która chroni przed wnikaniem bakterii do organizmu, tylko idealne leczenie poradzi sobie z tym zadaniem. Entodoncja jest niezbędna we współczesnym świecie.

W związku z czym, gdy należy wspomnieć o leczeniu kanałowym konieczne powiększenie – minimum to powiększenie 2,5x; preferowane jest użycie mikroskopu chirurgicznego. Po otwarciu komory pierwszym krokiem jest znalezienie ujścia kanału – w tym przypadku bardzo różowa jest różyczka Mounca. Następnie negocjowana jest długość kanału korzeniowego. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z leczeniem pierwotnym, czy powtarzanym w odniesieniu do entodoncji.

Po prześwietleniu leczonego zęba wiemy, czego się spodziewać. Jednak jedynym wiarygodnym testem jest pomiar długości kanału za pomocą endometru. Zaczynamy od instrumentu o wartości 0,06-0,010 pliku ISO typu K o zwiększonej sztywności. Instrumenty te są bardzo trwałe i wygięte do kształtu kanału. Uważaj na odczyt endometru w kanałach bocznych.

Przedstawiając entodoncję należy wskazać, że następnie przechodzimy do instrumentów obrotowych. Istnieje wiele firm, które oferują różne narzędzia. Skoncentruję się na sekwencji, w której można opracować 90% kanałów. Pracujemy na całej długości kanału. Używam kolejno 02.15, a następnie 02.20, 04.15, 0.4.20. Warto również poszerzyć kanał śródkomorowy 1/3 wrót nr 2 lub 3 lub Pesso, uzyskując jednocześnie łatwiejszy dostęp do kanału. Następnie 04.25, 06.25, 04.35 i, w razie potrzeby, 04.40. Szerokie kanały, zainfekowane kanały wymagają większego poszerzenia. Pamiętaj jednak o znalezieniu rozsądnego kompromisu między poszerzeniem systemu kanałów korzeniowych a wytrzymałością biomechaniczną zęba po leczeniu. Nadmierne poszerzenie kanałów, szczególnie w górnych czterech i dolnych zębach trzonowych (kanały mezjalne), może spowodować pękanie korzeni, aw konsekwencji utratę zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *