Uśmiech

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zębów – nadwrażliwość i próchnica to najczęstsze problemy stomatologiczne, z którymi borykają się Polacy. Szacunki ekspertów – do 70 procent cierpi na próchnicę. dorośli, 90% nastolatków i do połowy trzylatków. Dane są przerażające. Wystarczyła higiena jamy ustnej i profilaktyka przeciw próchnicy, aby problem nas nie dotyczył. Fluoryzacja jest jednym ze sposobów ochrony naszych zębów. Jak to działa i jak wpływa na nasze zęby?

Fluoryzacja zębów – najistotniejsze aspekty

Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem stosowanym do przeprowadzenia zabiegu fluoryzacji jest fluor. Fluor jest pierwiastkiem chemicznym należącym do grupy pierwiastków charakteryzujących się wysoką aktywnością chemiczną. Oznacza to, że może być szkodliwy w bardzo dużych ilościach. Jednak jego brak prowadzi do zaburzeń funkcjonowania organizmu, w szczególności w postaci chorób kości i zębów. Fluoryzacja zębów staje się coraz bardziej popularna.

Fluor jest dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem i wodą. Bogate źródło fluoru to: orzechy, owoce morza i ryby, produkty mleczne, rośliny strączkowe i herbata. Fluor dostaje się do naszego organizmu wraz z produktami do higieny jamy ustnej, takimi jak pasta do zębów, nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej.

Jak działa na zęby fluoryzacja zębów?

Ponieważ fluor ma ogromny wpływ wzmacniający szkliwo, jest stosowany w zabiegach dentystycznych mających na celu ochronę zębów przed próchnicą. Fluoryzacja jest najczęściej stosowaną procedurą. Polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu z wysokim stężeniem fluoru. Jak to się robi i kiedy warto wykonać fluoryzację zębów?

Fluoryzacja jest bezbolesną i bezpieczną procedurą. Do jego wykonania stosuje się żele, pianki lub lakiery o wysokim stężeniu fluoru. Fluoryzacja przeprowadzana jest przez dentystę w gabinecie stomatologicznym – nie wolno tego robić w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *