Dentysta

Stomatolog, czyli rozpoczęcie kariery w tym zawodzie

Stomatolog, aby mógł otworzyć swój gabinet musi liczyć się z pewnymi kwestiami. Po pierwsze musi odbyć roczny staż, a następnie przepracować w wybranym przez siebie gabinecie stomatologicznym minimum rok czasu. Co może stanąć jeszcze na przeszkodzie?

Stomatolog i jego zakręty w ścieżce zawodowej!

Pamiętajmy, że nie każdy może pozwolić sobie jednak na otwarcie własnego gabinetu. Wiąże się to z ogromnym wydatkiem pieniężnym, ponieważ trzeba opłacić lokal, ale także zakupić niezwykle kosztowny sprzęt. Do tego dochodzi opłata personelu (oczywiście, jeżeli takowy będzie). Zatem jak widać stomatolog, a dokładniej mówiąc ten zawód rządzi się swoimi prawami.

Wskazówką jest fakt, że pracę głównie oferują prywatne gabinety oraz tak zwane spółdzielnie lekarskie. Stomatolog pracujący w państwowych zakładach opieki zdrowotnej na stażu zarabiają około tysiąca złotych. Natomiast po uzyskaniu prawa dotyczącego wykonywania zawodu mogą niekiedy liczyć na pensję w przedziale od 1600 do około 2500 zł netto. W prywatnych gabinetach ich wynagrodzenie ściśle uzależnione jest od ilości przyjętych pacjentów. Oscyluje się, że ich zarobki mogą sięgnąć nawet dziesięciu tysięcy w skali miesiąca. Stomatolog jednak podkreśla, że jest to w pełni uzależnione od lokalizacji, liczby pacjentów, jak i również szeroko pojętych usług medycznych.

Wiele osób wykonujących przedstawiany zawód mówi, że jest to niezwykle ciężka praca i odnajdują się w niej nieliczni. W zawodzie tym potrzebna jest wytrwałość, a jednocześnie ogromna determinacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *